official website

The biggest matches in my career so far

Feb 12, 2018
The biggest matches in my career so far

Ahoj lidi, zítra nás čeká zápas, na který se už dlouho těší celá Basilej. První zápas vyřazovací části Ligy mistrů proti Manchesteru City. Pro mě je to momentálně nejlepší tým na světě, takže to pro nás všechny asi bude zápas roku. Taky se tak těšíte? Já strašně. Zítra se hrají v Lize mistrů jen dva zápasy, takže ten náš bude hodně pod drobnohledem. Uf! Na podzim jsme sice hráli s Manchesterem United, to je srovnatelně velký klub se stejně slavným jménem, jenže to byla základní skupina – teď nám půjde mnohem o víc, navíc vlastně ani výhra ještě nic nezaručuje. V tomhle to bude jiné. Navíc, jak už jsem říkal, podle mě teď City hrají nejlepší fotbal na světě. Premier League vedou o 16 bodů, všechny soupeře přehrávají, většinu zápasů dominují, na nic nečekají a soupeři nepůjčují balon. Já jsem na tenhle herní styl hodně zvědavý, nikdy jsem proti týmu Pepa Guardioly nehrál – neměl jsem totiž v té době štěstí na Barcelonu ani Bayern. Jasně, hráči jako De Bruyne, Agüero nebo Sterling teď mají ohromnou formu, bude zajímavé se s nimi na hřišti poměřit, ale víc mě zajímá herní styl celého týmu. Fascinuje mě, že i když měl Guardiola v každém klubu úplně jiné hráče, pokaždé je dokázal naučit stejný styl hry. Všechny jeho týmy vynikaly v držení míče, dva kluci od nás z Basileje, kteří jsou jediní, kteří s tím mají nějakou zkušenost, říkali, že v podstatě pořád jen běháte za balonem. Tak uvidíme. Počítám s tím, že budu mít v brance určitě víc práce než obvykle. Pro gólmana je obecně těžší se na takového soupeře připravit, protože je o něco hůř čitelný. Dám vám příklad – když jsme hráli s United, věděl jsem, že jsou hodně zvyklí na centry, protože na to mají vhodné hráče. Jenže u City se nejde připravit na nic, oni jsou schopní dát gól jakkoliv, dost často ho dávají i do prázdné branky, protože ve čtyřech lidech jsou schopni úplně vyšachovat celou obranu. No, tak nám držte palce!
A když říkám, že to pro mě bude zápas roku, napadlo mě trochu si zavzpomínat a vybrat pár podobně velkých zápasů, které mi zůstaly v paměti. Vybral jsem nakonec čtyři a zajímalo by mě, jestli si na ně pamatuje i vy. Dejte mi vědět dolu do komentářů...

CHELSEA – SPARTA 1:1
První zápas, na který jsem si vzpomněl. Bylo to ve vyřazovací části Evropské ligy v únoru 2013, my tehdy se Spartou postoupili ze skupiny a Chelsea naopak vypadla z Ligy mistrů, takže to byl asi nejtěžší soupeř, jakého jsme mohli dostat. Hodně nervózní jsem byl hlavně před prvním domácím zápasem, protože to bylo poprvé, co jsem hrál proti tak slavnému soupeři. Ale v paměti mi zůstala hlavně odveta – Stamford Bridge, Petr Čech v brance Chelsea, uhráli jsme remízu, které sice na postup stejně nestačila, ale mně se ten zápas docela povedl.

REAL MADRID – BASILEJ 5:1
Můj první zápas v Lize mistrů a hned jsem nastoupil na půdě Realu Madrid. Byla to moje první sezona v Basileji, odchytal jsem čtyři pět zápasů v lize a hned jsem jel na Real. Byl to tehdy největší stadion, na kterém jsem do té doby nastoupil, už zvenku je ohromný, navíc tam na vás dýchne slavná historie. K tomu přidejte slavné hráče jako Ronalda nebo Modriče, a není co řešit. Vlastně jo – ještě jedna věc mě napadne. Vlastní gól, který jsem dostal od Suchoše. Byl to pro nás pro oba první gól v Lize mistrů, takže to bylo docela vtipné.

LIVERPOOL – BASILEJ 1:1
Opět první sezona v Basileji a stejná skupina Ligu mistrů. Hráli jsme poslední zápas ve skupině, jeli jsme na Anfield Road a stačilo nám uhrát remízu, abychom postoupili, Liverpool zase potřeboval vyhrát, takže ten zápas měl ohromný náboj. Byli jsme pod velkým tlakem, ale nakonec jsme uhráli potřebnou remízu 1:1 a postoupili jsme, takže to utkání mám spojené hlavně s tou ohromnou euforií. Byl jsem první rok v zahraničí a hned jsem slavil postup ze skupiny Ligy mistrů.

ARSENAL – BASILEJ 2:0
Loňský zápas v Lize mistrů. Prohráli jsme 2:0, oba góly mi dal Theo Walcott a já si pamatuju, že to byl celou dobu hrozný kolotoč. Tempo bylo neuvěřitelně rychlé, právě v rychlosti mezi námi byl největší rozdíl, takže to byl velký zážitek, i když se špatným koncem. Ale mně ten zápas vyšel, měl jsem hodně práce a dost jsem toho pochytal.