official website

Training with Roman Caban

Jul 7, 2019
Training with Roman Caban

Hola amigos!
Zdravím vás už opět ze hřiště, příprava mi sice oficiálně začne až příští týden, já ale nechtěl nechat nic náhodě a začal jsem trénovat už minulé pondělí pod vedením skvělého trenéra Romana Cabana, abych byl v co nejlepší formě hned na startu přípravy. Všechno se sešlo přímo ideálně, Sparta mně vyšla vstříc a umožnila mi trénovat ve svém centru na Strahově, Roman zase za mnou přiletěl až z Anglie, kde pracuje jako osobní kouč sportovců, vyšlo nám skvěle počasí, takže se vám musím přiznat, že jsem během toho týdne dostal opravdu do těla a už to na sobě docela cítím. To je ale jenom dobře!
Pro mě je to hodně nezvyklá situace, Sparta i Basilej už nějakou dobu trénují, takže poslední roky jsem byl touhle dobou už dávno v přípravě. Od chvíle, co jsem odjel ze Sevilly, utekl už skoro měsíc a jeden týden, takže jsem měl opravdu dlouhou dovolenou. Vlastně nejdelší v kariéře. Od trenéra gólmanů jsem dostal tréninkový program, ve kterém bylo nějaké běhání a posilování, ale když trénujete sami, nikdy to není takové, jako když máte vedle sebe trenéra. V klubu nám vlastně nic striktně nenařizují, ale zároveň se počítá s tím, že na sraz před přípravou dorazíte už ve slušné kondici. Proto jsem chtěl Romana využít a vyzkoušet jeho tréninkové metody, protože věřím, že se mi to v sezoně vrátí.
Trénujeme spolu každý den dvoufázově a zaměřujeme se zejména na sílu a kondici. Roman se v Londýně specializuje na biomechaniku a pohyb, takže mi na začátku naší spolupráce nejdříve udělal 3D analýzu pohybu, aby zjistil, kde mám místa, která potřebuju zlepšit, a podle toho pak vymýšlí jednotlivé tréninky.
Jedna fáze je vždycky v posilovně, kde se zaměřujeme hlavně na sílu, druhá fáze je pak na hřišti, a tam jde o obratnost rovnováhu a třeba i koordinaci, takže spolu děláme různá cvičení na postřeh, protože ne všechno je jenom o zvedání činek. Je to zábavné, dozvěděl jsem se o sobě spoustu zajímavých informací, ale je to zároveň i hodně náročné. Kdybych měl dovolenou kratší, asi bych tohle vyloženě cíleně nepodstupoval, ale protože byla nezvykle dlouhá, cítím, že je to potřeba. Tenhle cyklus už mám téměř za sebou, čeká mě poslední víkend v Česku a v polovině příštího týdne už odlétám do Sevilly, se kterou pak 15. července vyrazíme na tréninkové turné do Spojených států. Příprava vždycky bolí, ale ta letošní bude opravdu hodně pestrá, takže se na ni už moc těším. A vás samozřejmě jako vždy vezmu s sebou!